פרסומות
spacer
לדף הראשי של אתר סנוניתלרשימת כתבי העת ומאגרי המידע כתבי עת ומאגרי מידע
חיפוש :אתרים נוספים בנושא
ראש גדול - ירחון מדע לצעירים 

סיפור מסעה המסתורי של אל - קזאדור

ההפלגה מורה קרוז שבמקסיקו לניו אורליאנס שבלואיזיאנה היתה האחרונה לספינת המפרש המהוללת. האוצר שהיה על סיפונה, שקע למצולות ים ושינה את ההיסטוריה בעולם החדש. 209 שנים מאוחר יותר נתגלתה הספינה על קרקעית הים והכסף הרב שב והועלה על פני האדמה.

צרות לאירופה

היה זה בסוף המאה ה - 18. עמי אירופה התחרו על שטחיו ואוצרותיו של העולם החדש. כולם רצו קצת אמריקה. בתקופה זו הייתה צרפת נתונה במסע כיבוש קולוניאלי לאורך נהר המיסיסיפי וגבול קנדה. בני בריתה למסע, היו מספר שבטים אינדיאנים. הספרדים מצידם, תפסו חזקה על שטח המהווה היום את מדינת לואיזיאנה. בידם היו כמיליון וחצי קילומטרים רבועים שהשתרעו ממפרץ מקסיקו ועד הגבול הקנדי. עורק החיים באזור הוא המיסיסיפי והעיר ניו-אורליאנס שבפתחו.

הכל עניין של כסף

הצרפתים כבר כילו במלחמה זו, שנקראה באירופה מלחמת שבע השנים, את מרבית משאביהם והחלו להדפיס שטרות. גם הספרדים החלו בכך . אולם אלה ואלה גילו שהאמריקאים אוהבים כסף מכסף ולא כסף מנייר. יתרה מזאת, האמריקאים, שהגיעו מאירופה כבודדים או קבוצות, יצרו בעולם החדש ישות חדשה, ולא היו מעונינים בקולוניזציה האירופית. הם החלו להציף את הטריטוריות הכבושות בשטרות מזוייפים.מה עושה המלך?

קרלוס השלישי לבית בורבון, מלך ספרד בתקופה ההיא, הבין שעליו לפדות את שטרות הנייר בכסף ממתכת כדי להציל את כלכלת לואיזיאנה. הוא פנה אל רב החובל הנאמן שלו, גבריאל דה קמפוס פינדה והורה לו לצאת עם ספינתו לורה קרוז במקסיקו, להעמיסה בכסף ולהשיטה חזרה לניו אורליאנס. הקברניט המסור הפליג ליעדו ב - 20 לאוקטובר 1783 בספינת המלחמה הדו-תרנית  'אל קאזאדור'. הוא הגיע ללא תקלות לורה קרוז, העמיס מטבעות כסף בערך של 450,000 פזות ויצא לדרכו חזרה ב - 11 לינואר 1784. המפרשית מעולם לא הגיעה ליעדה ואיש ממלחיה לא נראה יותר בחיים. בחודש יוני של אותה שנה, לאחר שכשלו החיפושים אחריה,  הוכרזה 'אל קאזאדור' כאבודה.

הלכה לואיזיאנה

הספרדים. שלא הצליחו לייצב את המערכת הפיננסית הכושלת של לואיזיאנה, הפסידו את הקולוניה לצרפתים. נפוליון מכר אותה לאחר מכן לארצות הברית של אמריקה.

חלפו שנים רבות, ו. . .

יום אחד, בשני לאוגוסט 1993, שייטה לה ספינת דייג בשם 'מיסטק', שפירושו באנגלית 'טעות',  מדרום למיסיסיפי. לפתע נתפסה הרשת במשהו חד גרד אותו, כדי לעמוד על טיבו, נפלטה שאגת הפתעה מגרונם. ה'גוש' הבלתי מזוהה הכיל מאות מטבעות כסף מבהיקות. בערב כבר צלצל קברניט הספינה, רב חובל ג'רי מרפי, אל דודו ג'ים - בעל הספינה.

  • הי, בוס! יש לי חדשות טובות וחדשות רעות. אמר ג'רי.
  • תתחיל מהרעות. השיב ג'ים.
  • הרשת שלך נקרעה לנו היום. אני מצטער. המשיך ג'רי בדיווח בקול שלו.
  • מה החדשות הטובות? הגיב ג'ים.
  • ג'ים! מצאתי אוצר! ! !

סוף דבר

ביום שלאחר כבר ישבו בני המשפחה לספור את המטבעות. אחת הפעולות הראשונות שעשו, הייתה להתקשר עם עורך דין ובו זמנית ארגנו צוות מיומן לחקר תת-ימי כדי לחזור למקום המציאה ולחשוף את הספינה כולה. ואכן, הייתה זו ספינת מלחמה דו-תרנית - 'אל קזאדור' האבודה, שבה ונמצאה לאחר 209 שנים. לא היה ספק בזהות המטבעות. דיוקנו של קרלוס השלישי התנוסס על פניהן, מקורן - היספניה, ותאריך הטבעתן 1783.

למתעניינים:

אל קזאדור - http://www.shipwreckcoins.comחזרה

רשימת החוברות | חיפוש | על כתב העת | כתבו לנו
כתבי עת ומאגרי מידע | סנונית

כל הזכויות שמורות © 2002, ראש גדול - ירחון מדע לצעירים ועמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב
פרסומות