פרסומות
spacer
לדף הראשי של אתר סנוניתלרשימת כתבי העת ומאגרי המידע כתבי עת ומאגרי מידע
חיפוש :אתרים נוספים בנושא
ראש גדול - ירחון מדע לצעירים 

פסיפס מופלא ברצפת ארמון בקיסריה

 

 

 

 

מי גר בקיסריה לפני כ- 1500 שנים?


פסיפס הציפורים - מבט מן האוויר על האתר. צילום: ניקי דוידוב, באדיבות רשות העתיקות

ד"ר זהר גורי

 דרישת שלום מהעבר
דורות רבים חלפו מאז נכללה הארץ בתחום שלטונה של ביזנטיון (ראו מסגרת) כאחת הפרובינציות. נחזור לרגע במנהרת הזמן לסביבות המאה השישית לספירה, אל חולות קיסריה שבהם שכנה, מוקפת חומה, בירת המחוז ובה התגורר נציב האימפריה. היתה זו עיר נמל שוקקת חיים שנבנתה כמה מאות שנים קודם לכן בידי המלך הורדוס. ארמון מפואר, אחד לפחות, נבנה מחוץ לחומות, על גבעת כורכר נישאה במרחק כמה מאות מטרים משערי העיר על שטח של 3-2.5 דונם.
מי גר בו עדיין אין יודעים מפני שהמחקר והחפירות עוד לא הסתיימו, אך על פי הממצאים נראה שהוא היה נוצרי שנמנה עם עשירי קיסריה והפרובינציה כולה בתקופה ההיא. מהמדידות עולה שרק השטח הבנוי של חדרי הארמון השונים מגיע ל- 1500 מטרים. מה שנחשף בינתיים ונפתח לקהל, הוא החצר המרכזית (או אחת החצרות) ובה פסיפס הציפורים המרהיב ביופיו. שמו ניתן לו בזכות מגוון דמויות הציפורים שבמרכזו.


מימין: פסיפס הציפורים, צילום: אורלי פיישטר. משמאל: פרט מפסיפס הציפורים, צילום: ניקי דוידוב, באדיבות רשות העתיקות.

מה הסתתר מתחת לדיונת החול?
לפני 50 שנה נתגלה האתר במהלך אימון של יחידה צבאית. האזור נבדק אז, עבר הליכי שימור בסיסיים וכוסה בדיונת חול, ממתין לתקציב עבור חפירה מדעית מסודרת. חפירה כזו נערכה באופן חלקי רק לאחרונה בהנהלת ד"ר יוסף פורת מרשות העתיקות ובה נחשפה הרצפה הנושאת 'שטיח' פסיפס צבעוני מלבני בגודל 16X14.5 מטרים. החברה לפיתוח קיסריה העניקה חסות לפרוייקט החפירה ופתיחת האתר לקהל.
הפסיפס מעוטר במעין מסגרת שמעוצבים בה עצי פרי ודמויות בעלי חיים שונים (אריה, נמר, דוב, צבי, פיל, שור, יעל ועוד). מרכז המסגרת מחולק לעיגולים ובכל עיגול דמות ציפור (טווסים, חסידות, שקנאים, אנפות ועוד). המבנה המפואר נהרס כנראה בגלל שריפה שפרצה במקום. האש ליחכה את קורות העץ שעליהן ניצבה הקומה השנייה והמבנה קרס על רצפת הפסיפס. סימנים למדרגות שהובילו למעלה נמצאו בפינה הדרום-מערבית של החצר. ניקוי של מצבור אבנים גילה מערכת לאגירת מי גשמים שכללה גם בריכת ביקורת שאליה הגיעו תעלות ניקוז בנויות. המים הגיעו משם בתעלה (שלא נחפרה עדיין) לבור מים גדול שנבנה מתחת לרצפת הפסיפס.

 

 

 

אריה מדמויות מסגרת הפסיפס

צילום: ניקי דוידוב, באדיבות רשות העתיקות

שולחן הזהב
על רצפת הפסיפס נתגלו חלקים רבים שהיוו במקור לוח שולחן מעוצב או קישוט שהוצב בנישה קמורה בקיר. הלוח התהפך על פניו בעת התמוטטות הקומה שהיתה מעל משטח הפסיפס. משחוברו החלקים, בידי מומחה השימור ז'ק נגר, נתגלה ממצא נדיר ייחודי מאוד לתקופתו שעד כה לא נמצא דומה לו בכל העולם. יצירת אמנות זו, שנראית כמו האות האנגלית D, עשויה מעין תשבץ המורכב מלוחיות זכוכית (סמלטה וקריסטלית) שעל חלקן ציפוי זהב דק עם שכבת מגן מעליו. חלק מלוחיות הזכוכית הן מלבניות, חלק משולשות וחלק ריבועיות. בכל הריבועיות מוטבע פרח מוזהב או צלב. הללו הורכבו לפי דגם שיטתי שמהווה, יחד עם המסגרת המקיפה אותו, משטח יפהפה שיוצג, עם סיום תהליך השימור במקום מכובד במוזיאון כדוגמה יחידה מסוגה בעולם. משערים כי היצירה הוזמנה מאמן מוכר וידוע בתקופתו שחי באלכסנדריה או איטליה.

 

 

 

 

שולחן הזהב,
צילום: אורלי פיישטר 

 

מימין למטה חלקי זכוכית מוזהבים מהשולחן,

צילום:ניקי דוידוב, באדיבות רשות העתיקות

 


התקופה הביזנטית

ביזנטיון היה כינויה של הקיסרות הרומית המזרחית שכונתה אחר שם בירתה - ביזנטיון, שלימים נקראה קונסטנטינופוליס (איסטנבול של ימינו).  הקיסרות חלשה על אזורי הבלקן, מערב אסיה, סוריה, ארץ-ישראל וצפון אפריקה. הקיסרות הביזנטית הוכרה כקיסרות נפרדת מהרומית בשנת 395 לספירה ושרדה כ-1000שנים. בשנת 476 לספירה נפלה הקיסרות הרומית המערבית בידי השבטים הברברים והגרמנים ונותרה רק ביזנטיון.
השפה הרווחת בביזנטיון היתה יוונית והתרבות הקלאסית וההלינסטית-רומית שלטו בה. תחומי היצירה הבולטים היו האמנות והאדריכלות שהושפעו רבות מהתפתחות הכנסייה היוונית מזרחית.
 

 

האתר פתוח לקהל שמתבקש לשמור עליו ועל סביבתו למען הדורות הבאים.חזרה

רשימת הכתבות בגיליון זה | רשימת הגיליונות | חיפוש | על כתב העת | כתבו לנו
כתבי עת ומאגרי מידע | סנונית

כל הזכויות שמורות © 2002, ראש גדול - ירחון מדע לצעירים ועמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב